icity logo icity logo

ARTIKEL | Senaste nytt om de hetaste sakerna

Ett annat råvarutänk.
Niklas kommer till Stockholm efter en karriär som tv-kock och restaurangägare i Skåne. Där har han varit noga med råvarorna och hållit god kontakt med de lokala odlarna. -Därför tar jag nog med mig ett annat råvarutänk, menar den nyblivne stockholmaren.

1900
Som namnet antyder kommer atmosfären på Restaurang 1900 att präglas av en anstrykning sobert sekelskifte med referenser hos bland annat Carl Larssons idylliska porträtt av samtiden. Gästerna kan förvänta sig en modern klassiker.
Lokalen satsar jag på en ljus, opretentiös stämning med en svensk meny fylld av ambition, avslöjar tv-kocken.
-Det kommer vara en bred och väl tilltagen meny, med foten i Sverige men med glimtar mot de andra nordiska länderna. Det gäller såväl kompositionerna som råvarorna. Bland annat kommer vi ha fyra olika svenska 1900-talsklassiker på menyn som byts ut kontinuerligt. Det kan handla om allt från gamla klassiker som kalops till mer moderna tilltag som toast Pelle Jansson.

Niklas Ekstedt tycker att baren är en viktig del av en resturang och satsar på att ha en vuxen och fräsch musikprofil. Man kommer även kunna äta utvalda delar av menyn. -Baren är viktig för varje restaurang med ambition, det är stället där man ofta börjar sitt krogbesök – och även avslutar, menar Niklas.
Niklas Ekstedt, Foto: Linus Hallsénius
I början av oktober är det premiär för rykande färska Restaurang 1900
på Regeringsgatan 66 i Stockholm.


icity dela med dig
icity dela med dig
icity dela med dig
icity dela med dig
Publicerad: 1970-01-01 Skribent:
icity line
 
Hjälp / Bläddra / Annonsera / Kontakta oss / Pressarkiv / om iCITY
Copyright 2009 MEDIAHEAD All rights reserved