icity logo icity logo

ARTIKEL | Senaste nytt om de hetaste sakerna

Med invigningshelg 13-15 november blir Nya Spy Bar äntligen Nya Nya Spy Bar när gamla konceptgruppen slutar och en helt ny duo tar över nattklubben. Ny nattklubbschef blir Salvatore Scappini, som främst känns igen som ansiktet i dörren på Berns 2:35.1. Vid hans sida finns Signe Siemsen. Ett välbekant ansikte på stans klubbar med bakgrund på American Apparel och som modell, samt den omtalade bloggen imilk.blogg.se.
Avgående nattklubbschefen Carl M Sundevall kommenterar valet:

– Fokus har legat på att hitta idérika och sympatiska personer med genuin kärlek till människor och klubbkultur blandat med ett klassiskt servicetänk. Salvatore och Signe uppfyller inte bara detta med råge, utan kompletterar också varandra till hundra procent.

I samband med nya gängets entré kommer stora delar av Spy Bar fräschas upp och fixas till. Det är en fortgående förändring där såväl allmänna ytor, entré och toaletter kommer renoveras. Till premiärhelgen har Vita baren fått en välbehövd upprustning i linje med det nya varmare Spy Bar. I den främre delen har Hemliga Klubben (Gustav Ström och Robin Olsson) skapat en installation som med skruv lyfter upp Spy Bars unika lägenhetskänsla. Salvatore kommenterar:
– Jag vill skapa ett nytt kärleksfullt klimat för alla som vill festa hämningslöst. Vita baren kommer knappast göra skäl för sitt namn längre, då vi jämte kontinuerliga förändringar i lokalen mörkar ner och sexar till rummet med tyger, möbler och en fantastisk flerfärgsstrobb. Vi har också lyssnat till folks kritik i vaktfrågan, vilket jag kommer lägga stort fokus på.

Signe kommer bland annat stå som värd för ett helt nytt rum, Garderoben, med en yngre och stökigare inriktning.
– Nya rummet ligger som namnet antyder på garderobsplan och kommer först bara vara öppet torsdagar, men redan i december även på onsdagar. Det är trångt och porrigt, kommer ha fokus på dansmusik och allmänt stå i direkt kontrast mot tråkiga Gubbrummet. Det kommer vara något selekterat i dörren, men inte med någon ond lista, utan alla som har stamgästkort och deras polare är välkomna, förklarar Signe.

Gubbrummet fortsätter i befintligt skick, om än med en del förändringar gällande musik, inredning och insläppspolicy.

Premiärhelgen öppnar Spy Bar för allmänheten klockan tolv natten mellan torsdag 13:e och fredag 14:e, med premiär för Garderoben där samtliga huserande klubbar kommer dela på tid i dj-båset. Nya Vita Baren har premiär fredag 14:e
klockan 23. Under helgen kommer besökare kunna få smak på alla nyvärvningar i DJ-biten som nya gänget har att erbjuda.

icity dela med dig
icity dela med dig
icity dela med dig
icity dela med dig
Publicerad: 1970-01-01 Skribent:
icity line
 
Hjälp / Bläddra / Annonsera / Kontakta oss / Pressarkiv / om iCITY
Copyright 2009 MEDIAHEAD All rights reserved