– Jag har varit ute väldigt mycket själv i Stockholms nattliv och har helt enkelt tröttnat på musiken. Jag frågade mig själv vad jag vill höra och det är härlig soul. Motown som Jackson 5, Prince, Earth, Wind & Fire och Rick James med flera. Här kommer du garanterat få satisfaction guarantee i form av Sexual Healing.
Sexual Healing?
– Ja, haha. Man ska få en musikalisk orgasm här.
Kommer det finnas något dansgolv i lokalen?
– Nej, det här är det väldigt litet ställe, kanske 70 m2. Men vi kommer ta bort en del bord i matsalen så man kan dansa där. Men det är ingen nattklubb, mer en förfestklubb.
Den som vill trotsa vintern och kylan kan sitta ute under infravärmen och med en rejäl portion fantasi drömma sig till vårens varma vindar. Där får du sitta fram till 00.30. Uteserveringen har även den alkoholtillstånd.
Öppettider: Lördagar 9-01
Adress: Grev Turegatan 15