icity logo icity logo

MODE & SHOPPING | Nyheter, artiklar och tävlingar

Mäktigast inom svenskt herrmode
Förra veckan korades jeansgurun Örjan Andersson, grundare av Weekday och Cheap Monday, till första plats när modetidningen King utsåg svenskt herrmodes 100 största makthavare.

Efter tio år på JC:s jeansavdelningen gick Örjan Andersson ihop med några kompisar, hyrde en billig lokal och öppnande butiken Weekend som bara var öppen på helgerna. Där sålde de second hand plagg till sina vänner och andra förbipasserande. Året var 2000 och efter två år med hobbybutiken på helgerna öppnade upp på heltid och bytte butiksnamnet till Weekday och började sälja jeans.

Det stora genombrottet kom 2004, Örjan kände att det fanns behov av ett billigare jeansalternativ som fortfarande kunde vara high fashion och de lät sy upp sina första egna jeans. Prydda med en provokativ döskallelogga baktill och med en billig prislapp döptes jeansen till Cheap Monday. Den första beställningen på 800 par sålde slut på några få veckor och resten är en framgångssaga. Nu fem år senare säljs Cheap Monday-jeansen i 35 länder och Weekday har utökat till 7 butiker i Sverige och en i Köpenhamn. iCITY ställde sju snabba till entreprenören Örjan Andersson

Hej Örjan, grattis till priset! Hur kom det sig att du startade ett eget jeansmärke?
- Jag gillar jeans och det fanns ett behov av det till Weekday.

Du har jobbat med jeans i över 15 år, hur har inställningen mot jeans förändrats idag jämfört med hur det var när du började på JC?
- Mer mode och mindre cowboy.

Har Weekday förändrats med H&M som ägare eller har ni helt fria tyglar?
- Weekday har utvecklats och förändrats sedan vi öppnade första butiken 2002 och vi fortsätter att utvecklas tillsammans med vår partner. Och vi känner oss fria.

Du har tagit in Ann-Sofie Back som ny designchef för Cheap Monday. Hur föll valet på henne?
- Hon har ett så starkt och personligt uttryck som jag tycker passar Cheap Monday väldigt väl.

Vad kan vi förvänta oss av Cheap Monday närmsta säsongerna nu när Ann-Sofie Back har värvats?
- Tydligare och starkare kollektioner.

Vad har du för favoritbutiker i Stockholm?

Och slutligen, vilken är din favoritmodell av era jeans och vad bär du dem med?
- Modell Tight och jag bär gärna en snygg t-shirt från 5preview till jeansen.







KINGs Motivering Örjan Andersson, grundare av Weekday:
Med Mexikanska dödskallar, klaustrofobtajt design och ett revolutionerande demokratiskt pris skapade man en alldeles egen subkultur – och sålde, citat, »jävligt många jeans«. När H&M dessutom valde att gå in som delägare – för en halv miljard kronor – Stod det klart: framgångssagan om Weekday saknar motstycke i modern svensk modehistoria.
Tack vare ökat kapital, oförminskad kreativ frihet och epitetet »satanisterna från skandinavien« har nu weekday möjlighet att växa mot världsherravälde – i samma takt som ägarens polisonger. Mäktigast inom svenskt herrmode 2009 är Örjan Andersson.
Andra makthavare inom svenskt herrmode som klättrat högt upp på listan var Stefan Persson, Ägare och styrelseordförande för H&M, Zlatan Ibrahimovic, Håkan Hellström och Jonny Johansson för Acne.
Örjan Andersson bär helst sina jeans till en t-shirt från 5preview.

icity dela med dig
icity dela med dig
icity dela med dig
icity dela med dig
Publicerad: 2009-05-18 Skribent: Nina Akbari
icity line
 
Hjälp / Bläddra / Annonsera / Kontakta oss / Pressarkiv / om iCITY
Copyright 2009 MEDIAHEAD All rights reserved