icity logo icity logo

MODE & SHOPPING | Nyheter, artiklar och tävlingar

Sonia Rykiel H&M:s nya gästdesigner
Det är tätt mellan H&M:s designersamarbeten. Under gårdagen avslöjande klädjätten att de inlett ett samarbete med franska modehuset Sonia Rykiel. Kollektionen består av lyxiga underkläder och accessoarer och kommer 5 december att släppas i samtliga H&M butiker världen över, samt i några av Sonia Rykiels främsta boutiquer runt om i världen. Det är första gången H&M har ett designersamarbete med damunderkläder. Till våren fortsätter samarbetet med ytterligare en kollektion ikoniska stickade plagg och lekfulla accessoarer både för kvinnor och för flickor i åldern 1,5 till 8. Den kommer ut i butik 20 februari.

- Ett kännetecken för Sonia Rykiel är att vända sig till alla kvinnor eftersom mode inte handlar om pengar, utan snarare om en känsla. Det här samarbetet speglar verkligen vårt sätt att tänka. Underklädeskollektionen Sonia Rykiel pour H&M är en fantastisk möjlighet att sprida Rykiels modefilosofi till ett stort antal kvinnor runt om i världen, och det är dessutom en underbar avslutning på året. Den stickade kollektionen är ett perfekt sätt att välkomna en ny och färgsprakande säsong, säger Nathalie Rykiel, chef och konstnärlig ledare på Sonia Rykiel.

Sonia Rykiels histora tog sin början våren '68 mitt i Paris och hennes signum är övervägande svarta plagg, synliga sömmar, spets, strass, färgstarka ränder och naturligtvis de stickade tröjor som kommit att bli synonymt med märket.


Sonia Rykiel RTW AW 09
Sonie Rykiel med dottern Nathalie på märkets 40-års jubileum

icity dela med dig
icity dela med dig
icity dela med dig
icity dela med dig
Publicerad: 2009-09-29 Skribent: Nina Akbari
icity line
 
Hjälp / Bläddra / Annonsera / Kontakta oss / Pressarkiv / om iCITY
Copyright 2009 MEDIAHEAD All rights reserved