icity logo icity logo

MODE & SHOPPING | Nyheter, artiklar och tävlingar

Tsunemi tar jeansvärlden med storm
Japanska Edwin Jeans historia började 1947, K.K. Tsunemi drevs av sin stora passion för jeans och började importera denim från USA. Han började sälja använda, slitna och tvättade jeans till sina kunder och 1961 producerade han det första paret Edwin-jeans. Namnet skapade han genom att använda bokstäverna D, E, N, I, M och vända på bokstaven m. Sedan dess har Edwin utvecklat ”Old wash-processen” och senare även ”Stone Wash” som kom att revolutionera hela denimindustrin.

- Edwin har sedan starten verkat för kvalitét och hantverk. Detta har inte ändrats sedan dess och på klassiskt japanskt manér är det väldigt sällan något lämnas åt slumpen vad det gäller detaljer, tyger och passform, berättar jeansfantasten Jonas Rådberg, agent för Edwin Jeans och en av butiksägarna bakom nya jeanskonceptbutiken Three by One.

Hur ser höstens kollektion ut?
- Säsongens kollektion erbjuder som vanligt ett brett utbud av passformer på jeans i olika kvalitéer. Otvättat löper som en röd tråd genom hela linjen men givetvis finns även riktigt grymma vintagetvättar. Överdelarna har en So Cal look (Southern California, reds. anm.) både på jackor tee´s och skjortor med raglans, plagg där ärmarna kan vara olikfärgade kroppen och blockchecks.

Vad är säsongens jeanstrender?
- Back to basics. Antifits. Otvättat givetvis och ska det vara tvättat är det en autentisk look som gäller. Låt kvaliteten göra jobbet snarare än ett överflöd av kemikalier.

Vilket är bästa plagget till ett par jeans?
- Skinnpajen!


Edwins Lookbook för hösten 2009, kollektionen hittar du på SOLO
Nu på torsdag är det dags för ännu en omgång av Fashion Thursdays i samarbete med iCITY.se på Café Opera. Den här veckan bjuder Edwin in till party, bakom skivspelarna står Mackan och Nisse och som vanligt bjuds det på fantastiska priser i baren!



icity dela med dig
icity dela med dig
icity dela med dig
icity dela med dig
Publicerad: 2009-10-27 Skribent: Nina Akbari
icity line
 
Hjälp / Bläddra / Annonsera / Kontakta oss / Pressarkiv / om iCITY
Copyright 2009 MEDIAHEAD All rights reserved