icity logo icity logo

MODE & SHOPPING | Nyheter, artiklar och tävlingar

Fabulous & Poor - återvinn din sportutrustning
Lagom till kommande vintersäsong slår Fabulous & POOR upp sina portar, en nyöppnad secondhandbutik med syfte att ta vara på en del av den sportutrustning som idag är i omlopp.

Butiken drivs av vännerna My Ernevi, Marie Andersson och Johanna Ahnqvist som träffades i Chamonix. Alla tre har passionen för skidåkning och kläder gemensamt och saknade en exklusiv secondhandbutik för den livstilen. ”Vi köper själva nya skidkläder ofta, medan de gamla bara blir liggande utan att vara speciellt använda” berättar My Ernevi, en av initiativtagarna.

Tjejerna vill ta tillvara på stor del av all den sportutrustning som idag är i omlopp och dem menar att genom att popularisera secondhand kommersen kommer vi alla gynnsamt att påverka ekologi, energiförbrukning och klimatförändringarna.


Fabulous & Poor kommer även att medverka på vintersportmässan under LG Winter Jam den 21 november med en monter där besökarna kommer kunna lämna in sina saker.

icity dela med dig
icity dela med dig
icity dela med dig
icity dela med dig
Publicerad: 2009-11-04 Skribent: Nina Akbari
icity line
 
Hjälp / Bläddra / Annonsera / Kontakta oss / om iCITY
Copyright 2009 MEDIAHEAD All rights reserved